Vejle U/16-træner: Vi var rækkens bedste mandskab

Den afgående cheftræner for Vejle Boldklubs U/16-hold, Rasmus Ringgaard, er godt tilfreds med den afsluttede sæson

Som en ordentlig afslutning på sæsonen vandt Vejle Boldklubs U/16-mesterrækkehold de sidste fem kampe, men det rakte desværre ikke til en førsteplads i rækken. Man var således kun to point fra at overhale FC Aarhus. Det er point der blandt blev tabt i kampe mod rækkens dårligste og tredjedårligste hold fra Næsby BK og Rødekro IF.
Ikke desto mindre er cheftræner Rasmus Ringgaard fint tilfreds med en sæson, hvor der har været en stor udveksling af spillere med klubbens andre hold:

– I starten af foråret var vi lidt udfordret i forhold til mandskabet, men vi er løbende blevet bedre, og har leveret flere flotte præstationer, siger Rasmus Ringgaard til klubbens egen hjemmeside

– Det har været interessant at se holdet i de sidste kampe, hvor vi har haft Ligaspillere med, samt flere dygtige U/15-drenge, som alle har gjort det godt, siger Rasmus Ringgaard, og fremhæver sæsonens sidste kamp, som blev spillet mod Lyseng/AGF, der selv stillede med flere ligaspillere

– I den kamp blev drengene matchet hårdt, men det reagerede de godt på og leverede en glimrende præstation, som samtidig viste, at vi med det rigtige hold var rækkens bedste mandskab

Efter en kort sommerpause møder spillerne ind igen den 18. juli, hvor Anders Bo Mikkelsen bliver holdets nye cheftræner.

In this article