AaB vinker farvel til talent

Embed from Getty Images

19-årige Asger Bust forlader AaB efter denne sæson ved kontraktudløb.

Efter gensidig aftale er AaB og Asger Bust blevet enige om, at vejene skilles efter denne sæson. Den 19-årige midtbanespiller er ikke brudt igennem, siden han i sommers blev rykket op på klubbens førstehold.

– Asger blev rykket op i Superliga-truppen sidste sommer, men med hård konkurrence om pladserne har det været vanskeligt for Asger at bryde igennem, siger AaB’s sportsdirektør Allan Gaarde til klubbens hjemmeside og fortsætter:

– Vi har vurderet, at der også i næste sæson vil være langt til spilletid for Asger, og derfor er vi i fællesskab blevet enige om, at det bedste for Asgers udvikling vil være at forsøge at forløse potentialet andetsteds, og vi ønsker naturligvis Asger al mulig held og lykke fremover.

Asger Bust har ikke fået en eneste kamp for AaB. Han vil sammen med fire andre spillere blive hyldet for sin indsats i AaB ved torsdagens sidste hjemmekamp i sæsonen, hvor AaB tager imod FC Midtjylland.

In this article