Villa-manager: Okore kan få stor betydning

Aston Villas manager Paul Lambert er ikke i tvivl om, at købet af Jores Okore er rigtig godt for Aston Villa.

Premier Leaugue-klubben Aston Villa præsenterede i dag det danske stortalent Jores Okore, som man har hentet i FC Nordsjælland. Okore tiltræder i Villa d. 1 juli, hvilket klubbens manager Paul Lambert glæder sig bravt over.

– Han er bare 20 år, og det er godt, men han er også landsholdsspiller i en virkelig ung alder, ligesom han har spillet Champions League-fodbold, hvilket vidner om hans potentiale, siger Lambert til Villas hjemmeside og fortsætter:

– Jores har spillet i store kampe, men han er en meget ydmyg fyr, og han bliver en virkelig god tilføjelse til vores hold og trup. Jeg er glad for, at vi har hentet en spiller med hans format, for han er en, der kan komme til at få stor betydning.

– Der er en stor mulighed for ham her, og konkurrence om pladserne er noget, der virkelig er vigtigt. Det vil man forsøge at have over alt på holdet, siger Villa-manageren.

Jores Okore har lavet en fireårig kontrakt med Aston Villa.

In this article