Oliver Fredsted på kontrakt i Lyngby

Han har været på talentholdene i godt og vel 4½ år. Nu kom belønningen endelig – Oliver Fredsted har fået prof. kontrakt i Lyngby.

Hårdt arbejde belønner sig. Det er 19-årige Oliver Fredsted et glimrende eksempel på. Gennem de seneste 4 år har knoklet frem og tilbage på venstrebacken uden at være på kontrakt. Nu har Lyngby for alvor fået øje på potentialet i backen og har rykket ham op i A-truppen hvor han samtidig har fået tildelt en 1-årig kontrakt. Det betyder altså et spring fra klubbens U19-hold til klubbens seniorhold.

”Jeg glæder mig til at blive en del af holdet og jeg håber selvfølgelig på, at jeg kan få nogle minutter inde på det nye stadion. Personligt og udviklingsmæssigt skal jeg nok have lidt flere kilo på kroppen og blive stærkere i hovedsspillet” fortæller Oliver Fredsted til klubbens hjemmeside.

Selv betegner unge Fredsted sig som en løbevillig moderne back med stærke offensive kvaliteter.

Fredsted, som netop er blevet student, har været at finde i Lyngby siden han var 14 år.

In this article