Vestergaard udnævnt til viceanfører

Skærmbillede 2013-05-02 kl. 20.44.07

Jannik Vestergaard er blevet udnævnt af sin klub Hoffenheim, som ny viceanfører.

20-årige Jannik Vestergaard var fast mand i Hoffenheims midterforsvar sidste sæson. Træner Markus Gisdol, har gjort den unge Vestergaard til en profil på holdet, og viser sin fulde tiltro til danskeren.

Han har således udnævnt Jannik Vestergaard som ny viceanfører i klubben, sammen med rutinerede Sejad Salihovic.

– Andreas Beck (anfører, red.) og Sejad Salihovic er klubbens ansigter udadtil. Jannik Vestergaard er en ung spiller, som vi vil etablere i denne rolle ved siden af de andre. Han har en god udstråling og giver ordrene i defensiven med god lydstyrke, siger Markus Gisdol til klubbens hjemmeside.

– De her spillere er vigtige samtalepartnere for mig, nogen som jeg kan diskutere holdets taktiske opstilling med.

Jannik Vestergaard har spillet 40 kampe og scoret 2 mål for Hoffenheim i Bundesligaen.

In this article