Brøndby henter 16-årigt målmandstalent i Næstved

Skrevet af: Dansk Fodbold Nyt

Brøndby har hentet forstærkning til U17-holdet i form af Næstveds 16-årige målmandstalent Viktor Anker. Klubbens sportschef er meget tilfreds med forstærkningen. 

En del af talentstrategien

Sportschef Per Rud udtaler:

– Viktor Anker er et rigtig stort målmandstalent, som vi gerne vil hjælpe med at videreudvikle. Vi tror på, at han går en meget spændende fremtid i møde, og i vores professionelle setup og under vores dygtige stab af trænere, får han de bedste muligheder for at forløse potentialet.

– Vi har i forvejen nogle af landets største målmandstalenter, også i årgangene tæt på Viktor, men med vores ambitioner skal vi have hård konkurrence på alle pladser også på talentholdene.

– Viktors skifte er et godt eksempel på vores øgede talentsatsning og vores ambition om at samle landets allerbedste talenter her i Brøndby. Det er en vigtig del af talentstrategien, som vi er i fuld gang med at implementere i hele klubben udtaler Rud til klubbens hjemmeside.

In this article