U21-landstræner glad for Vigen succes

Unge Lasse Vigen har sin unge alder trods, på det seneste fået gentagne indhop for sin klub Fulham, og danskerens succes er da heller ikke gået ubemærket hen. Således er Jess Thorup, træner for U21-landsholdet, glad for Vigens udvikling, som han beskriver som fantastisk

.Lasse Vigen

Den 19-årige dansker har siden skiftet til Fulham kun haft ét i tankerne: At debutere for Fulhams førstehold. Den drøm blev så realiseret, da den unge midtbanespiller for nogle uger siden kunne løbe ind til sin debut i en FA-cup kamp mod Norwich. Sidenhen har danskeren fået endnu en kamp for førsteholdet, og gentagne gange siddet på bænken for londonklubben. Den positive udvikling skyldes dels danskerens gode disciplin, men især har et trænerskift i Fulham været en af hovedårsagerne til, at talentet nu for alvor er inde i varmen.

U21-landstræner Jess Thorup har da også kun ros tilovers for danskeren, som han mener evner mange facetter i spillet:

– Han kan spille 6’er, men også 8’er. Han kan rydde op på midtbanen, men også fordele spillet og løbe boks-til-boks. Han er en moderne type med mange facetter i sit spil, siger Thorup til bold.dk

Lasse Vigen, der har seks U21-landskampe på cv’et, tager dog ikke med U21-landsholdet på træningslejr når de i den kommende uge rejser til Tyrkiet. Således er ingen af udenlands danskerne udtaget til turen.

In this article