AB henter Vaporakis i FCK

NordicBet Liga-klubben AB har forstærket sig med FC København’s unge målmand Aris Vaporakis.

AB har nu fundet manden, der skal tage kampen op med Jannich Storch i målet. På klubbens hjemmeside annoncerer akademikerne således, at man har hentet den 19-årige målmand Aris Vaporakis i FC København.

– Vi ledte efter en målmand, der var ung og sulten, og det har vi fået i Aris. Han er godt skolet i FCK og talentfuld, og vi har fået gode referencer på ham. Han har gjort et rigtig godt indtryk, og jeg er sikker på, at han vil danne et godt team med Jannich og målmandstræner René Heitmann, siger AB’s cheftræner, Thomas Nørgaard, til klubbens hjemmeside.

Aris Vaporakis har trænet med i Gladsaxe i de sidste to uger. Den unge målmand, der i sidste sæson vogtede buret på FCK’s Youth League-hold, har fået et godt indtryk af klubben.

– AB’s traditioner og værdier passer godt til mig og jeg synes at niveauet er rigtig højt i et godt træningsmiljø. Jeg er sikker på, at jeg vil udvikle mig i den rigtige retning og går naturligvis efter spilletid, siger Vaporakis.

Aris Vaporakis nåede aldrig at få førsteholdsdebut i FC København. Han er noteret for tre U-landskampe for Danmark.

In this article