Onsdag har Pierre-Emile Højbjergs agent Søren Lerby bekræftet overfor Bild, at danskeren bliver lånt ud til Augsburg i den kommende halve sæson.
Pierre-Emile Højbjerg er Augsburg-spiller i de næste seks måneder, hvor han er på en lejekontrakt. Det bekræfter Højbjergs agent Søren Lerby.
– Pierre-Emile tager et halvt år i Augsburg, hvor han skal samle erfaring, siger Søren Lerby overfor tyske Bild.
– I maj eller juni snakker vi sammen om, hvad der videre skal ske.
Der har længe været snakket om, at danskeren muligvis skulle lånes ud, og mange større internationale klubber har været på tale. Nu lader det så til, at det 19-årige stortalent er Augsburg-spiller i resten af denne sæson.
Pierre-Emile Højbjerg fik debut for Bayern München allerede i april 2013, og dermed blev han den yngste Bayern München-spiller nogensinde, til at spille i Bundesligaen. Siden har han også fået debut for det danske landshold.