Fulham-stjerneskud klar igen efter lang skade

Efter en fire kampe lang skadespause meldes Lasse Vigen nu klar til weekendens FA Cup-kamp mod Sunderland.

20-årige Lasse Vigen Christensen er pludselig blevet en stor profil hos Fulham, men i de seneste fire kampe har midtbanespilleren siddet ude med en skade.

Denne skavank lader han nu til at være blevet kvit. Således beretter Fulham-træneren Kit Symons om tydelig bedring hos danskeren.

– Jeg skal have en snak med fysioterapeuterne efter træningen i dag, men Lasse har trænet med hele ugen, og han ser godt ud, så jeg forventer at han tager med og er i truppen.

Lasse Vigens værdi for holdet afspejles også i hans personlige statistik, hvor han hidtil har gjort sig bemærket med fem kasser og det samme antal assists.

In this article