FC Helsingør henter spiller fra Lyngby

FC Helsingør har skrevet under med endnu en spiller, der skal figurere i truppen til næste sæson. Denne gang er det en spiller fra Lyngby.

Rasmus Minor Petersen, en forsvarsspiller, som har en fortid i Brønshøj, og senest i Lyngby, har nu skrevet under på en to-årig kontrakt med klubben fra Helsingør.

Klubben er netop rykket op i 1. Division, og de har altså, tidligere i dag, præsenteret deres andet indkøb for sæsonen, til stor glæde for klubbens sportschef, Johnni M. Christensen.

– Det er en spiller med meget højt niveau vi i dag har skrevet med. Han har lederegenskaber, fysik og rutine, en profil i 1. division gennem flere sæsoner, som bliver vigtig i vores bestræbelser på at gøre en god figur, udtaler FC Helsingørs sportschef, Johnni M. Christensen, til klubbens hjemmeside.

Klubben er oprykkere fra sidste sæson, hvor de spillede i 2. division Øst, og udfordringerne, der venter, har uden tvivl spillet en rolle i, at de allerede har formået at hente to spillere til klubben.

In this article