19-årig Gladbach-dansker i topform: Kåret til månedens spiller

Embed from Getty Images

En storspillende Andreas Christensen er blevet kåret til månedens Gladbach-spiller for anden gang i denne sæson.

19-årige Andreas Christensen er udlejet fra den engelske storklub, Chelsea, til tyske Borussia Mönchengladbach i denne sæson. Her har det danske forsvarstalent vist lovende spil i både Bundesligaen og Champions League. I fredagens hjemmekamp i Bundesligaen mod Werder Bremen kom centerforsvareren tilmed på måltavlen hele to gange i Gladbachs storsejr på 5-1. 

I oktober blev Christensen kåret til månedens Gladbach-spiller efter en afstemning på klubbens hjemmeside, og samme bedrift er nu hændt for januar måned. Her stemte hele 64% af brugerne på klubbens hjemmeside på danskeren, der dermed hev en klar sejr i land langt foran den schweiziske målmand, Yann Sommer, på andenpladsen.

Andreas Christensen spillede begge af Gladbachs to kampe i januar fra start til slut, og har over hele sæsonen optrådt 25 gange i Gladbach-trøjen. 

In this article