Officielt: Thisted U/17 får ny træner

Fra starten af den kommende sæson bliver Thisted FC’s U/17-diviosionshold trænet af klubbens T+ træner, Martin Moos

Med aftrædelse af Jacob Bean Jensen, har Thisted FC været på jagt efter en erstatning i rollen som cheftræner for klubbens U/17-divionshold. Fredag blev det så offentliggjort, at valget er faldet på en af klubbens i forvejen tilknyttede trænere. Nemlig, Martin Moos.

Martin Moss er T+ træner i Thisted FC og vil fortsætte med dette, på trods af også at blive cheftræner for klubbens U/17-diviosionshold. Foruden dette, er Moos også ansvarlig for drengefodbold på klubbens samarbejdsefterskole, Skyum Idrætsefterskole. Det forventes at det kommende kuld af U/17-spillere blandt andet vil komme fra Skyum Idrætsefterskole.

En T+ træner er ansvarlig for en given klubs ungdomsudvikling og skal sikre at denne klub bliver regional katalysator for at hæve niveauet for den brede talentmasse.

Thisted FC sluttede denne sæson på en 11. plads i U/17-divisionen med 11 point efter tre sejre, to uafgjorte og 17 nederlag.

In this article