U/17-forsvarer kommer på kontrakt med AGF

Sebastian Hausner er, i kølvandet på nogle gode præstationer, kommet på ungdomskontrakt med århusianerne fra AGF.

Den versatile forsvarsspiller, Sebastian Hausner, er nu kommet på kontrakt med AGF.

Det bekræfter AGF, på klubbens egen hjemmeside.

Skiftet kommer som følge af de gode præstationer på både klub- og landsholdsplan, hvor spilleren har ageret som både defensiv midtbanespiller og forsvarsspiller i klubregi, såvel som at have præsteret godt på U/16-landsholdet, som han debuterede for, tidligere på året.

Skiftet er også noget, der glæder Hausner:

– Det er et stort øjeblik for mig. Det er noget, jeg har arbejdet for i lang tid, og det har hele tiden været et mål for mig – lige siden jeg kom til AGF, fortæller U/17-ligaspilleren til klubbens officielle hjemmeside, agf.dk.

Ungdomskontrakten binder Hausner, der i januar 2015 kom til AGF fra AC Horsens, i tre år.

In this article