Odgaard bliver Superliga-spiller

Torsdag har 17-årige Jens Odgaard skrevet under med en kontraktforlængelse med Lyngby Boldklub, der gør ham til Superliga-spiller

Jens Odgaard er blot 17 år, men har allerede fået debut på Lyngby Boldklubs førstehold. Det er således blevet til spilletid i tre kampe for den unge angriber. Han fik sin debut i DBU Pokalen mod AaB hvor det blev til en scoring.

Men fremover skal det nok blive til endnu flere kampe. Jens Odgaard har nemlig underskrevet en kontraktforlængelse der binder ham til Lyngby Boldklub de næste to år, og forfremmer ham til permanent Superliga-spiller.

– Vi er meget glade for, at Jens har valgt at han skal fortsætte sin udvikling i Lyngby Boldklub. Jens er et kæmpe talent efter både dansk og europæisk målestok, og vi skal sørge for at han hver dag udvikler sig og bliver mere bevidst om, hvad der kræves når man bærer sådan et talent. Jens har alt det, der skal til for at blive topspiller. Han er ligeglad med hvem han spiller imod, han tør være sig selv og har en meget høj mental tolerancetærskel for så ung en spiller, fortæller klubbens cheftræner David Nielsen til klubbens egen hjemmeside

U/17-landsholdsspilleren bliver formentlig en fast bestanddel af klubbens Superliga-trup i efteråret antyder David Nielsen fortsat:

– Jens skal være en fast del af vores Superliga-trup, og uden at sige for meget så er det fuldt ud en mulighed, at han kan spille en rolle for os i efterårets kampe. Han er en eftertragtet spiller i hele Europa og jeg er glad for at Jens og familien har valgt at blive i Lyngby i denne omgang

Som cheftræneren hentyder, har der stor interesse for Odgaard, der i efteråret af flere omgange var til prøvetræning hos den hollandske talentfabrik AJAX Amsterdam.

Og hovedpersonen selv ser meget frem til de kommende udfordringer:

– Det bliver en stor udfordring, men jeg er klar til den og jeg tror på mig selv. Der er en god træningskultur, hvor jeg får mulighed for at lære en masse af de andre og hvor trænerteamet kan tage godt hånd om mig og hjælpe mig til at blive bedre. Jeg håber selvfølgelig på at få så meget spilletid som muligt, men det er jo mest op til mig selv at gøre mig fortjent til det, siger Jens Odgaard til klubbens egen hjemmeside

Foruden tre kampe og én scoring for Lyngbys førstehold, har han i denne sæson optrådt for klubbens U/19-ligahold, hvor han er blevet delt topscorer med fire mål. Han har derudover hele 25 spillet for de diverse danske ungdomslandshold med 10 scoringer til følge. Den nye kontrakt binder Jens Odgaard til Lyngby Boldklub fremtil 30. juni 2018.

In this article