
Søndag drager Nordsjælland til Odense i en spændende Alka Superliga-kamp. Nordsjælland har en utrolig ung trup med grundet OL og skader. De har endda en mulig debutant med.
Både FC Nordsjælland og Odense Boldklub er kommet dårligt fra start i Alka Superligaen. Nordsjælland har med én enkel sejr og tre nederlag fået samlet tre point sammen. OB er derimod ubesejret – dog kun med uafgjorte, de har derfor fire point. Grundet OL og skader har Nordsjælland en meget amputeret trup med.
Nordsjælland har hele 6 spillere med, som er under 20 år. OB har ikke en eneste med under 20. De seks unge nordsjællændere er: Mathias Rasmussen, Andreas Skovgaard, Abdul Munin, Victor Tranberg, Collins Tanor og den mulige debutant, 19-årige Benjamin Lund.
Det bliver spændende at følge, om OBs erfarne trup eller Nordsjællands uerfarne talenter løber af sted med sejren. Det bliver samtidig interessant at se, om unge Benjamin Lund får Superliga-debut.
Kampen bliver spillet kl. 16, og den kan ses på Eurosport DK.