Vejle BK skriver kontrakt med 16-årige Poulsgaard

Søndag offentliggjorde Vejle Boldklub, at man har skrevet en treårig kontrakt med Kasper Poulsgaard

Viceanføreren for Vejle BKs U/17-ligahold, Kasper Poulsgaard, har søndag skrevet under på en treårig kontrakt med klubben.

– Kasper Poulsgaard besidder mange af de egenskaber, som en dygtig midterstopper skal kunne i moderne fodbold. Han er stærk i mand-mand duellerne samt er god med fødderne. Kaspers udvikling det sidste år har været bemærkelsesværdig stor, og vi tror på en fortsat udvikling i vores stærke ungdomssetup i Vejle Boldklub, siger Vejle Boldklubs sportschef Steen Tychosen til klubbens egen hjemmeside

I foråret skrev Kasper Poulsgaard sig ind i klubbens historiebøger, da han blev den blot anden spiller siden 2008 til at få debut på klubbens U/19-hold som U/16-spiller. Nu tyder meget på, at den stærke forsvarsspiller kan se frem til flere kampe for U/19-ligaholdet. Kontrakten løber nemlig indtil Poulsgaard ikke længere kan kalde sig seniorspiller: altså sommeren 2019.

Indtil da ser Poulsgaard gode muligheder for at forbedre sit spil:

– Jeg ser rigtig gode udviklingsmuligheder for både mig selv og klubben. Jeg har arbejdet hårdt for at få en kontrakt, og det er en stor glæde at underskrive sin første kontrakt, siger Kasper Poulsgaard til klubbens egen hjemmeside

In this article