19-årig HIK-talent til prøvetræning i Randers

Randers FC skal i denne uge have besøg af HIK-kantspilleren Lucas Haren.

Lucas Haren begår sig til dagligt på klubbens 2. divisionshold, som til foråret skal spille nedrykningsplayoff. Han skiftede til klubben i Hellerup fra FC Nordsjælland i sommers, og har scoret et enkelt mål i sæsonen indtil videre.

HIK spillede pokalkamp mod Randers FC i oktobers, hvilket Randers sportschef, Ole Nielsen, udtalte sig om:

– Lucas er en rigtig interessant spiller, og den slags er vi jo altid på udkig efter i Randers FC. Han fik vist mod os i pokalkampen, at han har fart i støvlerne og kan udfordre, fortæller Ole Nielsen til Randers FC´s hjemmeside og tilføjer:

– Vi har siden den kamp været i dialog med ham og HIK om, at han kunne komme over og træne med, så nu skal vi se hinanden an i den kommende uges tid.

Randers FCs næste kamp er den 20. november mod Viborg, mens HIK spiller deres næste betydningsfulde kamp til foråret.

In this article