Horsens spiller til prøvetræning i Southampton

På trods af at Mads Bech kun er 17 år er han en del af førsteholdstruppen i AC Horsens, hvor han har spillet 14 førsteholdskampe, siden sin debut i maj 2015.

Horsens manager Bo Henriksen, der er meget glad på Mads Bechs vegne, syntes det er fortjent.

– Det er ikke mindst takket være vores dygtige trænere og ledere, at Mads Bech er blevet så fantastisk en spiller, at Southampton har inviteret ham til England, men det er selvfølgelig også en kæmpe cadeau til Mads, der er en meget dedikeret ung mand, og jeg under ham den her fantastiske oplevelse, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Det er ikke kun Mads Bech, der får ros.

– Vi er en klub, der arbejder stenhamrende hårdt på alle parametre, og det gælder bestemt også i vores ungdomsafdeling, hvor trænere, ledere og spillere giver 110 procent hver eneste dag, roser han til klubbens hjemmeside.

Den unge Mads Bech har trænet sammen med både Southamptons U/18 og U/23-hold.

In this article