Keita udtaget mod Brøndby

Stortalentet Aboubakar Keita er udtaget til truppen mod Brøndby IF

Søndag eftermiddag tager FC København imod Brøndby IF i det, der er mange kaldes den største danske fodboldkamp. Til opgøret er den tidligere ivorianske ungdomslandsholdsspiller Aboubakar Keita udtaget til Ståle Solbakkens trup.

Keita, som kom til FC København i december 2015, har fået fem optrædener for klubbens førstehold i denne sæson, foruden en kort indskiftning i Champions League i 2-0-sejren mod Club Brügge. Derudover har den centrale midtbanespiller scoret ét mål og lavet en enkel assist i pokalkampen mod Jammerbugt FC, som de hvidblusede vandt med hele 1-6.

Som 19-årig er Keita stadig en del af klubbens trup i U/19-ligaen, når ikke han knokler på hos klubbens førstehold, hvor han af cheftræneren er blevet spået en mulig fremtid som Thomas Delaneys afløser.

In this article