Lehm om nyt tiltag: Tror på ung trup

Mere individuel træning skal skabe bedre fodboldspillere i HB Køge

Forud for forårssæsonen har HB Køge øget fokusset på hver spillers individuelle kvaliteter ved træning for den enkelte samt samtaler. Det er blevet kickstartet med samtaler med alle spillerne i klubbens førsteholdstrup, som skal skabe bedre spillere, et bedre hold og bedre sammenhold i HB Køge:

– Vi har en ung trup, som vi tror rigtig meget på, og vi tror på, at vi kan gå ind og rykke hver enkelt spiller endnu mere. Derfor har alle spillerne fået til opgave at udfylde en spillerprofil, hvor de fortæller om deres hverdag, hvordan den hænger sammen, hvordan de træner individuelt – både styrketræning, skadesforebyggende og hvad de laver før og efter træning.
– De skal beskrive sig selv som fodboldspillere med tre spidskompetencer og tre udviklingsområder, og så skal de skrive om de har udfordringer i hverdagen, så vi eventuelt kan tage en snak om det. Testresultater, højde, vægt og fedtprocent indgår også i profilerne, fortæller cheftræner Henrik Lehm til klubbens egen hjemmeside

På træningslejren på spanske Málaga har førsteholdets trænerteam blandt andet indført 40 minutters daglig træning til hver enkel spiller:

– Vi er begyndt to gange om ugen i cirka tyve minutter at have individuel træning, så der på den måde kommer 40 minutters ekstra træning om ugen – udover den træning vi har i forvejen. Med udgangspunkt i spillerprofilerne, har vi haft personlige samtaler med hver enkelt, hvor vi har talt det hele igennem og i fællesskab fundet frem til, hvad det er, de hver især skal arbejde med i perioderne med individuel træning, og vi har også valgt at kigge på, hvad de skal arbejde med og have fokus på når vi træner og spiller normalt

Det er ikke kun hver enkel spiller, som får gavn af indsatsen. Målet er ifølge cheftræner Lehm, at hele holdet skal drage nytte af det øgede fokus:

– Jeg tror rigtig meget på, at det er med til at bevidstgøre. Og det betyder også, at de føler, at vi går ind og udvikler hver enkelt spiller, og hvis man udvikler hver spiller, så kommer det også til at udvikle hele holdet. Vi gør det, at de her udviklingsplaner bliver hængt op på deres skab i omklædningsrummet, så de hele tiden kan gå ind og kigge på og blive mindet om, hvad det er de skal have særligt fokus på i forhold til egen udvikling

HB Køges unge 1. Divisionshold starter forårssæsonen den 5. marts mod nyoprykkede Nykøbing FC

In this article